Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Szczebra wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Szczebra

Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe.

To obszary, na którym możesz biwakować.

Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności.
Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.

Miłego obcowania z lasem!

 

Mapa obszaru Przewięź

 

Mapa obszaru Koniecbór

Mapa obszaru Masalszczyzna

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego a także do pobrania na dole strony.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą

    1. Ogniska można palić tylko w miejscach to tego celu wyznaczonych  - te znajdują się na biwakach (prowadzonych przez podmioty prywatne) oraz przy szkółkach leśnych w Kuriankach w leśnictwie Młynisko oraz przy uroczysku Powstańce w leśnictwie Blizna.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl] 

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu

  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków dostępnymi na stronie Nadleśnictwa Szczebra

  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych dostępne są odpowiednio dla obszarów Koniecbór (koło łowieckie Ryś) i Masalszczyzna (koło łowieckie Hańcza) w Urzędzie Gminy Raczki a dla obszaru Przewięź w Nadleśnictwie Szczebra.

  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [link do adresu mailowego koordynatora] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Paweł Gliński - pawel.glinski@bialystok.lasy.gov.pl, tel. 87 641 96 65 wew. 309

Gorąco zapraszamy do wypelnienia ankiety ewaluacyjnej programu pod adresem: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

Nadleśnictwo Szczebra przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.