Lista aktualności Lista aktualności

XV Hubertus Węgrowski

Dwudniowe święto leśników, myśliwych, rolników i jeźdźców miało miejsce w Łochowie w dniach 7-8 października br.

Pierwszego odbyło się polowanie w którym udział wzięło ok 400 myśliwych. Jak co roku rozpoczęło się ono od złożenia przysięgi przez nowo przyjętych do grona myśliwych. W tym roku było to 15 osób, w tym jedna Diana (kobieta- myśliwy).

Drugiego dnia odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Obecny był również bp Antoni Dydycz oraz kapelani leśników i myśliwych. W homilii biskup przypomniał postać św. Huberta. Nawiązał również do ogromnych zasobów przyrody, które otrzymaliśmy od Pana Boga. Podkreślił rolę i znaczenie wszystkich środowisk, które obchodzą swoje święto podczas Hubertusa, dziękując im za mężne włączanie się w walkę o wolną Polskę w czasie wojny i epoce komunistycznego reżimu. Dziękujemy za dzisiejszą, codzienną ofiarną pracę nad utrzymaniem i odtwarzaniem lasów, jako ważonego dobra narodowego – powiedział.

W uroczystościach uczestniczyła żona śp. prof. Jana Szyszko – Krystyna Szyszko. Wdowa po naukowcu przypomniała o tym, że Polska ma ogromne zasoby lasów i zwierzyny, ale i to, co znajduje się pod ziemią. To są wspaniałe bogactwa, zasoby geologiczne i energetyczne. Wszystko to czyni Polskę bardzo bogatym krajem – mówiła Krystyna Szyszko.

Na uroczystość skierowany został list Ministra Edwarda Siarki, który napisał do organizatorów i uczestników: Kultura łowiecka to nieodłączny element polskiego dziedzictwa, naszym zadaniem jest należyte podtrzymywanie i pielęgnowanie tego niezwykle bogatego dorobku.

W uroczystości uczestniczył także Paweł Lisiak, łowczy krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, który wszystkim zebranym wyraził gratulacje z racji zorganizowania Hubertusa. Nawiązał do stulecia PZŁ: Od dziesięcioleci polscy myśliwi i leśniccy przyczyniają się do ochrony i zachowania przyrody, dbając o jej równowagę i różnorodność. Dzięki naszemu poświęceniu i pasji możemy cieszyć się pięknem naszych lasów, pół i terenów przyrodniczych.

Do życzeń i pozdrowień dla leśników, myśliwych, rolników, jeźdźców i pszczelarzy dołączyli się obecni na wydarzeniu politycy: senator Maria Koc oraz poseł Maciej Górski. Podczas obchodów święta leśników, myśliwych i rolników, została wręczona nagroda im. Profesora Jana Szyszko, którą otrzymał bp Antoni Dydycz. W  uroczystości udział wzięi licznie zgromadzeni białostoccy leśnicy, na czele z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Andrzejem Józefem Nowakiem. Oprawę muzyczną liturgii Mszy Świętej zapewnił chór leśników Puszczy Białowieskiej.

Do kolejnej edycji Hubertusa Węgrowskiego odniósł się jego pomysłodawca i organizator ks. dr Tomasz Duszkiewicz, kapelan leśników. Świętujemy wspólnie, bo wszyscy tworzymy wspólną całość, razem jesteśmy siłą, która przeciwstawi się każdemu, kto chce zawłaszczyć i zniszczyć polskie lasy, rolnictwo i łowiectwo. Dlatego wspólnie się modlimy i świętujemy, bo tak chce Pan Bóg i tak chciał zawsze prof. Jan Szyszko. Tego nas uczył – jedności! – podkreślił.

Po Eucharystii rozpoczął się jarmark hubertowski, a na nim wiele stoisk myśliwych i leśników promujących dary lasu. Na jednym z nich można było spróbować gulaszu z jelenia, który serwowało Nadleśnictwo Hajnówka, na innym promocja myślistwa przygotowana przez siedlecki okręg PZŁ.

Po raz pierwszy uczestnicy mogli zobaczyć pokaz tradycyjnego bartnictwa w wykonaniu leśników z Nadleśnictwa Augustów. Jak co roku stoisko edukacyjne przygotowało Nadleśnictwo Łochów. Na scenie zaprezentował się także mistrz Europy w wabieniu jeleni Jakub Górecki. Mogliśmy podziwiać także polskie rasy psów – gończy polski, ogar i spaniel. Na scenie podsumowano także konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych zorganizowany przez MiGOK Łochów i EFM.

Pierwszym artystą na hubertowskiej scenie był „Fifek” – młody i utalentowany chłopak z Łochowa. Pojawiła się także formacja Modelinka & Model MT. Jednak największe show zrobił Skolim, dla którego cały dziedziniec przy pałacu Łochów wypełnił się aż po brzegi.

Organizatorami XV Jubileuszowego Hubertusa Mazowsza i Podlasia im. Prof. Jana Szyszko byli: Fundacja Ekologiczne Forum Młodzieży, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Warszawie, Nadleśnictwo Łochów, PZŁ Zarząd Okręgowy w Siedlcach i Gmina Łochów.